Start arrow Aktualności arrow II miejsce dla Miasta Łeby w skali kraju, w rankingu Wydatków Inwestycyjnych
II miejsce dla Miasta Łeby w skali kraju, w rankingu Wydatków Inwestycyjnych PDF Drukuj E-mail
Napisał: Administrator   
08.05.2009.
Leba zajeła II miejsce w rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów na Infrastrukture Technicznej w kategorii Małe Miasta. Miast w Polsce jest 889, z czego 556 małych miast.

Wyniki rankingu "Wspólnoty", który podsumowuje wydatki inwestycyjne samorz?dów og3oszono we wtorek, 7 pa1dziernika, podczas VI Samorz?dowego Forum Kapita3u i Finansów.

Podczas Wielkiej Gali Inwestorów Samorz?dowych, statuetki Kazimierza Wielkiego otrzymali zwyciezcy rankingu w siedmiu kategoriach.

W rankingu brane pod uwage są tylko inwestycje samorządowe skierowane na rozwój infrastruktury technicznej. Naleąż do nich inwestycje w transport (remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy, tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym), gospodarke komunalną (sieci wodociagowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, oświetlenie ulic) oraz gospodarke mieszkaniową.

Przy tworzeniu zestawienia brane sa pod uwage wydatki wyrażone w cenach stałych z 2007 r., w przeliczeniu na jednego mieszkanca, liczone jako średnia z ostatnich trzech lat. W tegorocznym konkursie liczono średnią z lat 2005-2007.

Najważniejszym działem inwestycji pozostaje transport, na który przeznaczana jest ponad połowa całego budżetu inwestycyjnego w województwach, powiatach i miastach na prawach powiatu.

W gminach natomiast porównywalnie ważne są inwestycje w gospodarke komunalną i rolnictwo (w tym dziale klasyfikuje sie znaczną cześcią wydatków na infrastrukture wiejską np. wodociągi wiejskie). W gminach miejsko-wiejskich i wiejskich inwestycje te są nawet wieksze niż na budowe dróg lokalnych, choa trzeba zwrócia uwage, że udział inwestycji w gospodarkę komunalną stopniowo obniża się - zaznacza prof. Swianiewicz.

Jak wynika z rankingu, około jednej czwartej wszystkich wydatków inwestycyjnych samorządów w 2007 r. było finansowanych z różnego rodzaju dotacji. Już w 2005 r. ponad połowę dotacji stanowiły środki pochodzenia zagranicznego, głównie z UE, a w 2007 r. udział tych środków był jeszcze wiekszy.

Przykładowo - w miastach na prawach powiatu w 2007 r. fundusze z programów zagranicznych stanowiły 84 proc. dotacji i wyniosły 3041,5 mln z3 (w tym 630 mln z3 dotacji uzyskanych bezposrednio przez spółki komunalne).

Z analizy  wsparcia dla inwestycji samorządowych wynika też, że systematycznie tracą na znaczeniu dotacje z budżetu państwa. Jedynie w powiatach są one porównywalne z dotacjami z funduszy europejskich.

 

Zmieniony ( 17.11.2011. )
 
wstecz
top